Home » Profil

Profil

Svaťa Kotas a přátelé
Kapela vznikla na začátku roku 2014 jako ojedinělý projekt, v němž se setkávají  přední hráči české bluegrassové scény s muzikanty, jejíž hlavní doménou je irská tradiční hudba. Naprostou většinu repertoáru tvoří autorské skladby banjisty a zakladatele kapely Svatoslava Kotase. Díky vkladu ostatních muzikantů ze skladeb vzniká působivý , který dokáže strhnout publikum pulzujícím rytmem, nečekanými variacemi a dynamickým rozsahem. Kromě rozmanitých instrumentálek znějí na koncertech a festivalech také písně v podání vynikající zpěvačky a kontrabasistky Svatky Hlávkové Štěpánkové.

SVAŤA KOTAS

SVAŤA KOTAS

 Svaťa Kotas
 Jeden z nejlepších českých banjistů, společně  s Robertem Křesťanem působil v kapele Poutníci za dnů její největší slávy a v  roce 1983 založil kapelu Fragment, která se dokázala prosadit ve světovém měřítku. Za Svaťova působení byla kapela vyhlášena  nejlepší evropskou bluegrassovou kapelou na mezinárodní soutěží SPBGMA a absolvovala několik turné v USA, kde hrála na  významných festivalech  včetně vystoupení v prestižní Grand Ole Opry v roce 2000. V roce 1993 Svaťa vydal autorské album  Pozdě v noci, které dodnes znalci cení jako jeden z nejoriginálnějších bluegrassových počinů v zemích českých.

SVATKA ŠTĚPÁNKOVÁ

SVATKA ŠTĚPÁNKOVÁ

 Svaťka Hlávková Štěpánková
 Fenomenální zpívající kontrabasistka, jejíž pěvecký styl bývá přirovnáván k americké zpěvačce Norah Jones. Koncertně i  studiově spolupracovala s mnoha významnými interprety , jako je Věra Martinová, Pavel Bobek či americký zpěvák Chris  Jones. V roce 2004 absolvoval turné v USA s americkým písničkářem Jimmym Bozemanem a kapelou Lazy Pigs. V letech  2004-2010 byla hlavní postavou jazzově-akustické formace P.R.S,T., kterou založila společně s Pepou Malinou. S kapelou  natočila album For You (2007), na němž se i autorsky podílela. V roce 2013 spolupracovala na desce Pepy Maliny Časosběr,  kde jsou i dvě písně z její tvorby. V současné době hraje s anglickým písničkářem Jamiem Marshallem v kapele Amplified  Acoustic Band.

RADVAN MARKUS

RADVAN MARKUS

Radvan Markus
Má za sebou bohaté zkušenosti z oblasti irské hudby a world music. V letech 2000-2006 působil ve skupině Dún an Doras, kde se hráčsky i  autorasky podílel mimo jiné na natáčení alba  Rua (2005), které získalo ve světové konkurenci cenu Indie Acoustic Project za nejlepší „keltské“ album roku. Hrál také v kapele Kal y Kanto zaměřené na sefardskou a balkánskou hudbu, a v dalších projektech . Základem jeho stylu je ojedinělé uplatnění tradiční irské ornamentace, používané hráči na „whistle“ a dřevěné flétny, na klasickou příčnou flétnu. To mu umožňuje jak úspěšně se pohybovat mezi žánry. Irský styl na flétnu také příležitostně učí na Bernards Summer Schools v Praze.

PETR KOŠUMBERSKÝ

PETR KOŠUMBERSKÝ

Petr Košumberský
Společně s Radvanem Markusem působil v kapele Důn an Doras, kde byl významným autorem skladeb a klíčovým hráčem vytvářejícím styl celé kapely – celkový zvuk oceněného alba Rua (2005) je do značné míry jeho dílem.Od roku 2007 hraje v projektu Garcia se zpěvačkou Káťou Garcia a Lubošem Malinou. V rámci skupiny se podílel hráčsky i aranžérsky na natáčení desky Woven Ways (2007), oceněné server India Acoustic Project a nominované na cenu Anděl. Působili i v kapele 4 Pete´s Sake, s níž natočil album The Valley of Happiness (2014). Na kytaru hraje v irském ladění DADGAD. Svou nevyčerpatelnou invencí v oblasti rytmu a harmonie dodává skupině charakteristický zvuk.